Как да посрещнем здрави студения сезон
Внезапното застудяване, рязката разлика в температурите при неочаквано бързата смяна на сезоните тези дни може да доведе до пик в простудните заболявания и като цяло отпадналост на организма. Изключително важно за да се избегнат задълбочени простудни и вирусни заболявания е имунната система да е силна и добре подготвена за всички тези външни стресови фактори, подлагащи съпротивителните сили на организма ни на изпитание.
Добра предварителна подготовка, за да работи добре имунната ни система и клетките да функционират с поне 50% от капацитета си, е да сме пречистили тялото си през предишните сезони. Различни методи за прочистване на отделни органи и системи, цялостна детокскация – това са ключетата, които отключват и възстановяват съпротивителните сили на организма.
Обикновено пролетта и лятото (според аюрведа) са сезоните, в които е най-добре да подлагаме организма си на детоксикация. Есента е времето, в което трябва да подсилим организма си. Разбира се, ако простудите, вирусните инфекции и пневмониите ви повалят една след друга, ако се чувствате отпаднали и ви липсва енергия, дори в този сезон е препоръчително да направите прочистване на организма. В противен случай, и най-ценните витамини, аминокиселни и добавки, които приемате, ще имат само частичен ефект върху тялото ви. Когато клетките са задръстени и буквално се давят в токсични наслагвания и шлаки, няма как да функционират правилно. Обикновено клетките в организма ни функционират едва с 30% от капацитета си. Дори не можем да си представим на какво е способна биологията ни, ако направим качествено изчистване на клетъчно ниво..
А какво още можем да направим още днес, в този сезон, в който не сме сигурни дали трябва да обуем сандалите, или ботушите, необичайни горещини и резки застудявания се редуват буквално през часове разлика?
Както често казват китайците: “Ако искате да намерите причините за заболяванията си, погледнете на дъното на чинията си”. По същия начин, и на същото място можете да намерите и най-верните си помощници за поддържане на прекрасен здравословен баланс, тонус и енергия.
Преди да се обърнете към фармацията, погледнете какво имате в кухненския шкаф за продукти. Храната може да бъде едно от най-мощните средства за поддържане на здравето.
В Китай, най-висшия клас храни за здраве и билки са т. наречните тонус билки. Те са предназначени за поддържането на висок здравен статус, поддържане и удължаване на човешкия живот. Това са например жен-шенът и астрагалът. Астрагалът е сред най мощните природни антиоксиданти, стимулиращ имунната система. Съдържа уникален комплекс от аминокиселини, тритерпенови гликозиди, витамини А,Е,С, разтворими микро и макро елементи, включително безценният селен. Препоръчва се за бързо възстановяване при хронични вирусни инфекции и за изграждане на имунитет.
За коренът на младостта и енергичността – жен-шен сме чували всички. Освен познатите му енергизиращи и подсилващи половата активност свойства, той е и мощен стимулатор за имунната система. Топъл чай със жен-шен, или астрагал е лесен, приятен и вкусен начин да подсилите организма си.
Други храни и подправки, които могат да са ни много полезни през този сезон са: джинджифил, пипер, куркума, кардамон, карамфил, въобще – храни и подправки, които загряват и подсилват кръвообращението. Те са истински здравословен елексир за тялото, могат да пресекат настинката още в началото, като спират патогенните организми още на повърхността – преди да са навлязли дълбоко на клетъчно ниво и да са засегнали сериозно вътрешните органи.
Още от дълбока древност джинджифилът е на особена почит, в някои страни го смятат за чудодейно растение. Днес западният свят го преоткрива като подправка и лечебно средство. Вече е доказано положителното му действие за намаляване процента подкожни мазнини – изключително полезна съставка в хранителни режими за намаляване на теглото. Чистият чай от корени джинджифил, или добавен към зелен чай способства хем за изгаряне на мазнините, хем са подсилване на имунната система и успешна борба с вече действащо простудно заболяване, кашлица и възпалено гърло. Този чай действа доста енергизиращо, така, че не е добра идея да се пие вечер преди лягане. Можете да намерите разнообразно приложение на джинджифила в кухнята.
Джинджифилът е пръв помощник при простудни заболявания, кашлица, хрема, възпаление на дихателните пътища, при нарушено храносмилане. Съдържа много потентни анти-възпалителни съединения, наречени гингероли, които облекчават много възпалителни процеси, включително ревматоидни и атритни болки. Гингеролите, основите му активни компоненти имат анти-оксидантни, анти-възпалителни и анти-туморни ефекти върху клетките.
Джинджифилът, както и останалите храни и подправки, за които си говорим днес принадлежи към горещите продукти, които стимулират кръвообращението и ускоряват на метаболизма.
Куркумата е друго растение от семейство джинджифилови. И тя е много мощен, естествен антиоксидант, имуностимулант, има анти-сетпично и мощно оздравяващо действие – при простудни заболявания, възпалителни процеси, сърдечно-съдови заболявания, хранителни разсторйства и гастрит. Изключително е действието на куркумата при различни форми на нарушаване целостта и здравето на кожата – от най-обикновена раничка, през тежки форми на акне, до рак на кожата. Куркумата ефективно разлага мазнините в храносмилателната система, с което съществено облекчава процесът на храносмилане, облекчава работата на стомашно-чревния тракт при употреба на алкохол. Куркуминоидите са източниците на антиоксиданти в тази прекрасна подправка. Те са с 5-8 пъти по -мощно въздействие от витамините Е и C, 3 пъти по-силни от екстракт от гроздови семена. Би било прекрасно да добием навика да ползваме ежедневно куркума, дори да не е под формата на екстракт като хранителна добавка, ами просто да добавяме по една лъжица в сутрешната си напитка – кафе, чай, или мляко. Едва пред последните години учените от запад откриха чудодейните свойства на куркумата, особено действието й при онкологични заболявания. Не случайно при индийците и в Аюрведа куркумата се ползва почти за всичко.
Кардамонът е още един представител на семейство джинджифилови. Повече е познат у нас като екзотична древна подправка със силен и отчетлив вкус и аромат, използван предимно в кулинарията и парфюмерията. Той действа благоприятно при лечението на много заболявания, включително астма, бронхит, камъни в бъбреците, анорексия, обща слабост и заболявания на пикочните пътища.
В допълнение – кардамонът е ефикасно средство за премахване на лош дъх, облекчава стомаха и действа спазмполитично.
Карамфиловите пъпчици от вечнозеленото карамфилово дърво са последното чудо на природата, с което ще ви запозная днес. Освен с кулинарните си качества, които придават уникален топъл вкус и аромат в кухнята, карамфилът е и сред най-добрите помощници по пътя към доброто здраве. Еугенолът, основният компонент в карамфиловото масло, действа като анти-възпалителна субстанция. Има отчетени случаи, в които редуцира възпалителните процеси с още 15-30% като добавка към други лечебни методи. Карамфилът съдържа и разнообразни флавоноиди, които също допринасят за неговите анти-възпалителни свойства. Карамфиловото масло е мощен антиоксидант и е полезен за регулиране на инсулина. На последно, но не по важност място, карамфилът се използва за третиране на паразити, вируси, и най-различни бактериални инфекции. Като част от прословутата тройчатка на Малахов (за която обещавам да пиша подробно друг път) изчиства организма от многобройните вътрешни паразити, които си съжителстват с нас, без дори да подозираме.
Обширна и безценна е съкровищницата от познания, завещана ни от древните ни предшественици. Или по-скоро – знанието, което сами сме си завещали, от онези древни времена. Време е отново да се обърнем към него, да преоктрием всичко онова, което ни води към по-добро познаване на самите нас, към себеусъвършенстване и овладяване на биологията, съзнанието и ума. Само от нас зависи. Лесно е. Просто трябва да направим правилния за нас избор 🙂
Да бъдем здрави и осъзнати, във всеки сезон и всяка ситуация!
Ако тази публикация ви допада, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу. Благодаря ви!
Lubka
20 октомври, 2011 at 01:33Zdravejte,
V duha na statiqta bih iskala da predloja edna efikasna i sy6tevremenno byrza recepta pri nastinki i gripni systoqniq, osnovava6ta se na narodna medicina. Na men i na drugi dejstva dobre, vajno e da se priloji pri poqvata na pyrvite simptomi.
Neobhodimi sa:
sok ot 1 limon, 4aena lyji4ka nastyrgan djindjifil(eventualno moje da se zamesti s djindjifil na prah), s4ukana skilidka 4esyn, 1-2 4aeni lyji4ki med na vkus, 6tipka cayenne(ili drug lyut piper).
Postavqt se izbroenite systavki v golqma 4aena 4a6a i se doliva s kipq6ta voda. Naj-dobre e da se prieme predi lqgane. Vnimanie s lyutiq piper:)
Martina Ivanova
20 октомври, 2011 at 08:16Любка, чудно предложение, благодаря!
Аз бях пробвала подобна рецепта, но без чесъна и вместо пипер – куркума. НО и в този вариант – действа безотказно! Аз единствено бих променила кипящата вода с топла, до гореща. Не за друго, ами се опасявам, че врящата вода би унищожила някаква част от витамините в тази смес.
Така де… време е да борим настинките с реално действащи природни средства… стига зомбиране с реклами за химии и ваксини…
(Ако имате възможност да пишете на кирилица, много по-лесно ще се четат и приемат постовете ви)
Благодаря и поздрави!
Lubka
26 октомври, 2011 at 08:38Благодаря, Мартина!
И аз не съм привърженик на врящата вода, но преведох рецептата, създадена от натуропат(в Австралия)точно според варианта, в който ми беше подарена.
Предполагам, че поне гореща вода би била необходима за пълноценното извличане на някои от лечебните съставки на джинджифила и чесъна.
А идеята за куркума ми допада и ще си я добавя към този еликсир.
Бих искала да спомена, че като малка съм приемала много лекарства, включително и антибиотици, но вече не вземам дори и аспирин.
Друг трик от торбата с фокуси, който ми помага при простуди и грип е Ехинацеата, независимо от лекарствената форма. И таблетите и разтворът от нея ми помагат.
Чудесен сайт, благодаря и успех!
Цветан
20 октомври, 2011 at 10:00Към великолепната статия бих добавил – грижете се за доброто си настроение и чувството ви за щастие. Изследванията показват, че щастливите хора имат по-силна имунна система.
А един чудесен чай с приятна компания, много може да допринесе за доброто ни насторение. Ще пробвам тази вечер, вдъхновен от статията!
Хубав ден!
Martina Ivanova
20 октомври, 2011 at 10:05Много ценно допълване, благодаря 🙂 Затова китайците казват, че чая трябва да се пие с добър приятел. Поздрави и усмихнат ден!