Рецепти за пълноценно хранене: елда със зеленчуци
Обещах ви да започна да споделям повече тайни от кухнята (буквално) и продължавам с вкусното и полезно предложение за обяд. Или пък за вечеря – когато и да решите да се обърнете към това ястие – няма да сгрешите, но ако е вечер – хапвайте по-умерено, защото елдата съдържа и не малко въглехидрати. Друг е въпросът, че елдата е чудесна и за закуска… но за това – в края на материала. Ако сте достатъчно търпеливи, ще прочетете и защо елдата е толкова прекрасна, богата на безценни хранителни вещества култура, с огромен процент протеини. Дотолкова, че мнозина я наричат “зърненото месо”.
Другото наименование на елдата е гречка. Произходът й е индийски, но е една от много типичните и уважавани култури в Русия, в Украйна, а вероятно и в много бивши съветски републики. Една от причините пазарът ни да е залят с елда от украински произход. И също толкова силно присъствие
има и тази, отгледана в Китай. Не знам кое би притеснило човек повече – Украйна, която помним с Чернобил, или безкрайните китайски полета, където се отглежда “био” продукция под гъстия черен пушек на съседния завод. Аз лично избягвам старателно всяка храна, с произход Китай. Там просто няма никакви стандарти и принципи за отглеждане на чиста храна и нагло се спекулира с “БИО” етикетчето.
Добрата новина е, че гречката е съвсем непретенциозна култура и вече се отглежда успешно и на българска земя. Ако разполагате със земя, имате намерение да придобиете такава и да започнете да я обработвате – гречката е чудесна култура.
Към момента на пазара можете да намерите два ясно различими вида гречка: тъмнокафява, която е бланширана, и светлозелена, която е съвсем сурова и става за покълване.
Аз харесвам и двата вида. Просто с кафявата правя ястия, които изискват температурна обработка, а зелената – логично оставям само за покълване. Натъквала съм се на неприятен вкус и миризма единствено в пакетчетата елда на Крина – усещаше се много наситен мирис на химикал, а вкусът беше също толкова химически. Не знам какво е положението към момента, но съдейки от досегашния си опит, ви съветвам да ги избягвате. Всичко друго е ОК – можете да си намерите елда от всяко магазинче, по-голяма верига, био магазин, руски магазин, или пък дори от свободен пазар. Аз лично пазарувам от Женския пазар в София и съм много доволна.
Полезно хранително съдържание на елдата: Както вече стана ясно – тя има голямо съдържание на усвоими белтъчини – до 16%. На желязо също. Това я прави съвършен заместител на месото. Богата е на фосфор, желязо, калий, калций, магнезий, цинк, селен, ниацин, антиоксиданти и др., което я прави много здравословна храна и търсен диетичен продукт. Съдържанието на въглехидрати в елдата не е проблем, тъй като тя е с доста нисък гликемичен индекс, тоест – не предизвиква бързо и бурно отделяне на инсулин, което я прави чудесна храна за всякакви хранителни режими, включително за отслабване. Може да се включва в храненето на хора, чувствителни към глутен. Полезна храна е при диабет, помага за понижаване на високо кръвно налягане, спомага за намаляване на холестерола.
А ето и самата рецепта. Указаните количества са за една порция.
Необходими са ви:
– 100 – 150 гр. елда
– 2-3 средно големи домата
– 1 червена чушка
– 20-тина маслини- 1 с.л. шарлан или зехтин
– риган, босилек, хималайска (каменна) сол
– по желание – лук
Сварявате елдата за 4-5 минути, или я запарвате с вряла вода и изчаквате 20-тина минути. Елдата трябва да е мекичка и приятна за дъвчене, а не твърда и да хруска. Отцеждате я от водата в която се е варила, можете дори да я охладите със студена вода.
Нарязвате на ситно чушките и доматите и омесвате хубаво. Заливате със шарлан, или зехтин, а може да сложите и лъжица масло, ако това е предпочитаната мазнина. Аз лично предпочитам шарлан (нерафинирано слънчогледово олио). Не се стряскайте от мазнините – те са изключително важни за здравето, за отслабването, въпреки че цялата хранителна индустрия и масовата диетология се опитва да пробута мита, че консумацията на малко мазнини и обезмаслени продукти води до отслабване. Овкусявате с подправки и сол, слагате изобилно маслини (пак чудесни и добре дошли мазнини). И вече имате превъзходно ястие, което може и да ви затрудни с изяждането. Хем е засищащо, хем е вкусно, хем е полезно, а на всичкото отгоре – и помага да се смъкнат нежеланите мазнинки.
Можете да задушите различни зеленчуци, които да прибавите към елдата и ястието да е изцяло готвено. Само не забравяйте да сложите мазнината едва накрая, когато температурата е спаднала. Защото и най-добрият зехтин променя структурата си и става токсичен когато претърпи високотемпературна обработка. Стабилните масла, които търпят високи температури и които са полезни, са кравето масло и кокосовото масло.
Да ви е вкусно!
С елдата можете да експериментирате смело. Ако ядете млечни продукти, можете да добавите сирене или извара към соления вариант на елдата. А сутрин е разкошна в съчетание с мед и тахан. Дава ситост и енергия за целия ден.
Някога елдата се е приемала за храната на бедните. Също както киноата, също както пълнозърнестия хляб с високо съдържание на трици. А днес това са едни от най-ценените и здравословни продукти. Може би наред с тълпите неосведомени за истински добрата храна хора, се появяват и много такива, които обръщат внимание и търсят достоверна информация за това какво ядат. А тя не се намира в рекламите 🙂
Четете, информирайте се, експериментирайте, и преди всичко – слушайте и следвайте знаците които тялото ви дава. То знае най-добре от какво има нужда и ще ви го покаже ясно, стига да сте готови да чуете.
Благодаря ви, че споделяте тази статия чрез бутончетата отдолу. Нека стигне до повече хора, които имат нужда от нея!
Силви
29 октомври, 2013 at 09:28Мартина, нямаш предства, колко съм ти благодарна за тези кулинарни идеи 🙂 Хич не ми идват(все още) на ум и страшно ми помагаш!Незнам защо, но не е същото като да ровиш в интернет за рецепти ;-). А специално за елдата, от няколко дена съм приготвила списък с храни богати на желязо, защото взеха, че ме искараха анемична 🙂 и ти хоп, се появи с тази рецепта. Мнооого се надушват “краставите кучета” ;-DD
Благодаря за усилията и желанието!
Martina Ivanova
29 октомври, 2013 at 09:55Ей, Силви, благодаря ти, че споделяш! Значи още ще пиша. Бях ги изоставила рецептите, защото ми се струваше толкова елементарно и ненужно – кой би се занимавал да чете прости рецепти. А се оказва, че имало нужда!
Ще пиша още. А с това желязо да си гледат работата твоите хора 🙂
Ядки, зеленолистни, елда, броколи. Всъщност храната изключваща месо е изключително богата и разнообразна.
Силви
30 октомври, 2013 at 14:30Абсолютно съгласна с теб относно месото и зеленотийките. Изписаха ми лекрствен продукт-желязо от аптеката и разбира се не му обърнах никакво внимание, а се захванах с храните и накои добавки.Информацията в интернет за храните богати на желязо обаче, са доста различни и аз честно казано се пообърках.Искаше ми се да има повече съвпадения.
А рецептите ти, изобщо не са „ненужни“, да знаеш! Има хора (като мен), които незнаят от къде да започнат , нямат достатъчното фантазия да изкомбинират , объркват се от многото инфо в нета …Ти имаш опит и си като манна небесна за такива хора.
Винаги, когато имаш нужда, желание и време – споделяй и бъди сигурна , че поне аз ще го прочета:-)
Много хармония и лекота желая на теб и всички наоколо!
Marinova
15 ноември, 2013 at 17:54Благодаря,че ви има.
maya
15 ноември, 2013 at 10:07Здравейте,аз също искам да благодаря за рецептите,наистина са много добри и ще чакам още:):)
надя
26 ноември, 2013 at 17:55А ето как обичам честичко да си хапвам:елдата сварявам в пропорция с вода 1:2 и щипка сол. Отделно си задушавам леко с зехтин нарязани на лентички зеле, морков, полумесеци лук, половинки доматчета тип чери, малко чушка (може и люта), чер пипер, сол, куркума. Изсипвам гречката, поръсена с накълцан магданоз на чиния, до нея зеленчуците, затрупани с накъсана рукола и…започва моето пиршество. Приготвянето отнема има-няма 20-30 мин.
А още по-бързо е да си прибавя към сварената елда задушен лук и отделно да спретна салатка 😉 Който яде яйца може да пробва към задушения лук в тигана да добави сварената вече елда и още разбити яйце-две, с разбъркване до готовност.
Мария
6 февруари, 2014 at 14:03Дадохте ми страхотни идеи – и от статията и от коментарите! Благодаря на всички! 🙂
Радост :)
11 юни, 2014 at 14:49Благодаря ти Прекрасна Марти :)))))
преди малко го направих в къщи и много ни хареса 🙂
Прегръдкиииии и много слънчица :)))))))))))
Martina Ivanova
19 юни, 2014 at 21:01Ех, че хубавоооо! 🙂 Благодаря, че споделяте!
Светлана Иванова
22 декември, 2014 at 12:48Благодаря за прекрасната статия! Всеки от нас ( тръгналите по първоначално трудния път на здравословното хранене 😉 ) има нужда от допълнителен стимул и полезна информация!
Тони Ушева
24 януари, 2015 at 10:19за тези, които не са свикнали с вкуса на елдата, да прибавят малко соев сос. Ето лесна и бърза рецепта – сварена елда, към нея се прибавя задушен лук и морков, ама нека зеленчука да е повечко, за да е сочно ястието и от горе малко соев сос, много вкусно става. И още нещо, първия път нека да е приготвена по пикантно, така се възприема по добре
Силвана
24 януари, 2016 at 14:26Аз слагам ивички авокадо, полято с лимон и много прясна мента, зехтин и сол, страхотно е!
Bonny Pelteshka
21 февруари, 2016 at 03:08Благодаря!
Подготвям се за житен режим – за седмия ден основното ядене трябва да е елда. Чудех се как да я приготвя – миналата година само я сварих…добре стана, че попаднах на тази рецепта.:) Стана бързо и вкусно. Аз също си добавих авокадо, освен зеленчуците от рецептата.
Ще си приготвям и след като приключа режима. 🙂
Martina Ivanova
24 февруари, 2016 at 12:19Бони, Силвана – благодаря ви! 🙂
Много се радвам, че идеята ви е била полезна. Да, авокадото също е чудесна идея, добавя и вкус, и хранителна стойност.
Бони, пожелавам ви с лекота и радост да мине житния режим!
Мег
26 октомври, 2018 at 18:25То и стридите са били храна на бедните, както и традиционната за Англия Fish & chips – която все още на някои места се сервира върху вестник, но вече поради стремеж към автентичност 😉
Чудесна статия и много ценна съпътстваща информация! Благодаря ти, Марти! 🙂