Полезния шоколад
Няма по-радостна вест за почитателите на сладкото и най-вече на шоколада от тази, че .. какаовото изкушение всъщност е полезно.
Не веднъж сме чели публикации по женските списания и онлайн медии, че шоколадът се отразява благоприятно на сърдечно-съдовата система благодарение на високото съдържание на биологично-активни вещества от групата на флавоноидите и полифенолите (които пък са сред най-мощните антиоксиданти), редица минерални вещества като: калий, магнезий, мед и желязо, които се усвояват ефективно от организма.
В шоколада също се съдържат и активни вещества от групата на метилксантините – теобромин, кофеин и теофилин, на които се дължи тонизиращия му ефект.
Шоколадът всъщност не бил причина за появата на кариес. Така е. Няма нищо в какаовото зърно, което да предразполага към кариес. За разлика от захарта, която се слага в шоколада. Шоколадът засилва кръвообращението, подпомага функционирането на артериите, включително и сърдечните, и така не се допуска високо кръвно. Бори свободните радикали, използва се за профилактика на рак и анемия, предотвратява спазми на мускулатурата.. въобще прави чудеса!!!
Какаовите зърна не съдържат захар и са богати на протеини, мазнини, фибри, желязо, калций, магнезий, витамини от групите B, C, E, както и други съставки. Високото съдържание на магнезий в зърната заздравява сърдечния мускул, регулира кръвното налягане, намалява чувствително риска от образуване на сгъстявания и съсиреци, както и менструалните спазми. Магнезият може да увеличи алкалността на нашето тяло, което помага съществено при детоксикация. Всъщност темата за магнезия (така жизнено необходим за тялото ни) е достатъчно важна и всеобхватна, затова скоро ще й отделя цяла статия.
Само, че “незначителната” подробност, която никой не споменава (чудно защо ли? 😉 е, че шоколадът е полезен и то много, но само когато е суров, вегански, истински шоколад, с натурални съставки. Всичките шоколади, които се продават в търговската мрежа (в България) са всъщност вредни (ако оставим настрани евентуалното удоволствие от консумацията). Захар, сухо мляко, хидрогенирани мазнини, Е-та, консерванти, сгъстители, печено какао на прах – това са само малка част от пълния набор изграждащи ги вредни съставки.
Така, че – скъпи приятели, не се успокоявайте, че шоколадът от магазина всъщност влиза в списъка на полезните храни и консумацията му е абсолютно безвредна. Това разбира се не означава, че трябва да спрете да го ядете. Всъщност нищо не трябва. Освен да сте информирани достатъчно добре, за да можете да правите информирани избори.
А ако искате да хапвате здравословен шоколад, ето една рецепта за истински полезен шоколад, която взех на заем от от приятелите ни от Земя на Заем:
Бонбони от тъмен шоколад:
какаово масло – 2 части
кокосово масло (но не oil, а butter) – 1 част
няколко лъжици какао на прах (зависи, колко натурален го харесвате)
мед на вкус
зелени треви на прах (по желание)
Маслата се разтапят на водна баня до 42 градуса. С помощта на блендер или пасатор се смесват всички съставки. Сместа се изсипва в подходящи формички (формичка за лед) и се поставя в хладилника или камерата за известно време, докато се втвърди. Обикновено за половин час на студено бонбоните са готови.
Тези бонбони са изцяло здравословни, дори невероятно полезни.
Още рецепти за вкусен и ползен шоколад можете да видите тук
Сега вече спокойно и с удоволствие можем да стимулираме ендорфините с порция полезен шоколад 🙂
httpsv://www.youtube.com/watch?v=d-diB65scQU&ob=av3e
Ако тази публикация ви допада, помогнете ни да я популяризираме чрез бутончетата за споделяне отдолу. Благодаря ви!
Katina
23 януари, 2017 at 22:20Благодаря, Марти!