Думите възпитават малко. Примерът – всичко.
„Недейте да се чудите как да възпитате най-добре децата си.
Те така или иначе ще станат същите като вас. Възпитавайте себе си.“
А истината е далеч по-неудобна:
Няма смисъл да изискваме от децата си неща, които самите ние не правим. Няма как да ги научим на самоуважение, ако постоянно се самокритикуваме. Няма как да ги научим на граници, ако непрекъснато се жертваме и преглъщаме.
Тук идва най-голямото облекчение за всеки родител:
Да показвате с личен пример какво се прави,когато те сполетят тежки емоции – не се свиваме, не заобикаляме и замазваме. Стоим в емоцията, стоим в ситуацията, разговаряме, изговаряме болката си. И я преработваме, вадим вътрешната си сила, вадим положителната перспектива, намираме себе си и продължаваме нататък обновени.
И точно тук грешаха. Потискаха чувствата си. Стояха в тишина, самота, тъга, изолация. Преглъщаха тихо. Само и само „ние да сме добре“.
Само че с това ни научиха на същото – да продължим и ние по зададения пример да стоим тихо и да преглъщаме. Да пренебрегваме нуждите си. Да отлагаме радостта си. Защото някой друг и нещо друго са по-важни.
Когато едно дете вижда родител, който работи със себе си – това е най-силното възпитание. То научава, че животът не се върти около „правилните отговори“, а е низ от възможности за промяна и израстване. Че грешките не са фатални и наказуеми, а са училище по усъвършенстване. Не става дума за контрол, а за избор.
Затова, ако се чудите как да бъдете по-добър родител – започнете от себе си.
Не търсете в себе си вина, и не стъпвайте върху нея.
Започнете с любов. Към себе си, към живота.
Нека им покажем най-доброто на което сме способни. А след това – още по-добрата ни версия. И после … – отново.
Искате най-доброто за детето си? Правете най-доброто със себе си. И то ще бъде достатъчно.
С любов,
Марти Иванова





