ПИЙТЕ
МАГНЕЗИЙ…
ПРЕЗ КОЖАТА!
Основно представяне
на Минерала на Бъдещето
Прилагане на продукти за интрадермална магнезиева
терапия (ИМТ), вече достъпни и у нас
Особености на ИМТ при различни външни,
вътрешни и психоневрологични проблеми
Често задавани въпроси и техните отговори
СЪДЪРЖАНИЕ
ПРЕДГОВОР
(„Анхира“, 2008 г.), на която имах възможността да бъда редактор и рецензент. Две години по-късно реших да обобщя данните на редица автори и собствения си опит в монографията „Чудото на магнезия“ („Кибеа“, 2010). И двете книги породиха значителен интерес, но в условията на времева и финансова криза много хора продължаваха да имат проблеми с ориентирането в тази многопосочна материя. Така назря необходимостта от едно масово достъпно в ценово отношение ръководство, което да е едновременно кратко и съдържателно, особено по отношение на интрадермалната терапия. Докато мнозина са свикнали да поглъщат различни лекарства и добавки, все още масовото съзнание се озадачава от възможността да се въздейства не само върху кожата, но и върху целия организъм, посредством външни апликации. Дано да съм успял също така да дам точни и разбираеми отговори на често задаваните въпроси.
Д-р Димитър Пашкулев,
специалист по интегрална природна медицина
УВОД: ЗАЩО НЕ МОЖЕМ БЕЗ ЕЛЕМЕНТ №12?
ЗАЩО У 2/3 ОТ СЪВРЕМЕННИТЕ ХОРА МАГНЕЗИЯТ Е В НЕДОИМЪК?
КАКВИ НАЧИНИ ИМА ДА ПОПЪЛНИМ ТОЗИ НЕДОСТИГ?
ПРЕДИМСТВА НА ИНТРАДЕРМАЛНАТА МАГНЕЗИЕВА ТЕРАПИЯ
КАК ДА ИЗПОЛЗВАМЕ МАГНЕЗИЕВИЯ РАЗТВОР ВЪНШНО?
ОСОБЕНОСТИ НА ИМТ ПРИ ПРОБЛЕМИ БЛИЗО ДО ПОВЪРХНОСТТА НА ТЯЛОТО
УВРЕДИ ОТ ВЪНШНИ ФАКТОРИ
ОБРИВИ ПО КОЖАТА
ПРОБЛЕМИ С ПОЛУЛИГАВИЦИТЕ
ПРОБЛЕМИ С КОСАТА И НОКТИТЕ
ОПОРНО-ДВИГАТЕЛЕН АПАРАТ
ВЪНШНА УПОТРЕБА ПРИ ВЪТРЕШНИ ПРОБЛЕМИ
ДИХАТЕЛНИ ОРГАНИ
СЪРДЕЧНОСЪДОВА СИСТЕМА
ХРАНОСМИЛАТЕЛНИ ОРГАНИ
ПИКОЧООТДЕЛИТЕЛНИ ОРГАНИ
ДИАБЕТ И ДРУГИ НАРУШЕНИЯ НА ЖЛЕЗИТЕ
ЖЕНСКИ БОЛЕСТИ, БРЕМЕННОСТ И ИМТ
ЗАСИЛВАНЕ НА ИМУНИТЕТА СРЕЩУ ИНФЕКЦИИ И ТУМОРИ
„СБОГОМ“ НА ОТРОВИТЕ
СПЕЦИАЛНАТА ЦЕННОСТ НА МАГНЕЗИЯ В СПОРТА
МОЗЪКЪТ, БЛАГОПРИЯТСТВАН ОТ ИМТ
НЕРВНОСТТА ИМА МНОГО ЛИЦА…
БЕЗВРЕДНО РЕГУЛИРАНЕ НА ДЕПРЕСИВНАТА НАПАСТ
БЕЗСЪНИЕТО НЕ Е СЪДБА
ПАМЕТТА ДНЕС Е НУЖНА НА ВСЕКИГО
МАГНЕЗИЙ СРЕЩУ ОСТРИТЕ И ХРОНИЧНИ БОЛКИ И ОЩЕ…
ПРОДУКТИ ЗА ИНТРАДЕРМАЛНА ТЕРАПИЯ
ZECHSTEIN INSIDE ® ПРОДУКТИ –
С НАЙ-ЧИСТИЯ НАТУРАЛЕН МАГНЕЗИЕВ ХЛОРИД В СВЕТА!
1. МАГНЕЗИЕВО ОЛИО ZECHSTEIN ORIGINAL ®
2. МАГНЕЗИЕВ ГЕЛ ZECHSTEIN
3. МАГНЕЗИЕВ СКРАБ (ПИЛИНГ) ГЕЛ ZECHSTEIN
4. МАГНЕЗИЕВИ КРИСТАЛИ ZECHSTEIN ЗА ВАНИ
ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ
УВОД: Защо не можем без елемент №12?
Аритметично погледнато, в организма на един възрастен човек има 30-50 грама магнезий (Mg). Това в сравнение например с калция (около 1 кг) изглежда малко. Затова пък магнезият е изключително динамичен: той бързо се усвоява, но и лесно се изхвърля, така че изисква постоянен приток от „попълнения”. Така, когато става въпрос за всекидневно необходими количества, от калция рядко са необходими повече от 800-1000 мг на ден, а за магнезия преобладаващите препоръки (според мнението на ред специалисти те са дори занижени) варират от 400 до 600 мг. Когато става въпрос за лечебно прилагане, някои специалисти дават даже и по 1-2 грама всекидневно…
Ензимите са белтъчни молекули, които стимулират всяка химична реакция в живия организъм. Без магнезий стотици от тези ензими просто не могат да си вършат работата, като най-важната ензимна реакция е свързана със създаването на т.нар. макроергични връзки, чрез активирането на аденозинтрифосфорната киселина (АТФ) – основната молекула, неуобходима за съхранение на енергията.
Магнезият допринася за поддържане на здрава имунна и ендокринна системи, поддържа стабилен сърдечния ритъм, нормална – мускулната функция и здрави – костите. Той подпомага усвояването и обмяната на много други минерали и витамини, на повечето хормони, а също така на ацетилхолина и азотния оксид, чрез които се регулират множество функции на нервите, кръвоносните съдове и имунните функции.
Здравата клетка е с високо съдържание на магнезий и ниско на калций. Биохимичната ни възраст теоретично би могла да се определя от съотношението на магнезий и калций в клетките. Магнезият в известен смисъл е минералът на подмладяването и предпазва от калциране на органите и тъканите, характерно за свързаното със старостта дегенериране на телесния механизъм.
Защо у 2/3 от съвременните хора магнезият е в недоимък?
По литературни данни от цял свят, които съвсем скоро са актуализирани и за България, близо 70% от населението има лек или по-сериозен магнезиев дефицит. Причините?
- Едностранчивото торене и многото други фактори, които са причинили обедняване на почвите, са се отразили отрицателно върху магнезиевото съдържание на хранителните продукти, което е намаляло в пъти през последните няколко десетилетия.
- Храненето „на крак”, както и с недоброкачествени продукти – рафинирани, преосолени, препържени и престояли, както и недостигът на сурови растителни продукти – това едновременно не осигурява достатъчен магнезиев внос и намалява способността на тялото да го усвоява.
- Установено е, че както епизодичното напиване, така и редовната „умерена” употреба на алкохол води до сериозен магнезиев дефицит. В различна степен това важи и за тютюна, наркотиците, както и за растящия наплив от други отрови в околната среда – тежки метали, флуор, пестициди и т.н.
- Употребата на високи дози и/или за дълги периоди на калциеви добавки, антибиотици, стероидни и нестероидни противовъзпалителни средства, слабителни, успокоителни, инсулин, сърдечни гликозиди, диуретици, цитостатици и други лекарства, както и на хапчета против забременяване.
- Проникващата радиация (въздействието на алфа-, бета- и гама лъченията) води до сложни промени в човешкия организъм, някои от които рефлектират върху магнезиевата обмяна. По-слабо, но подобно действат електромагнитните излъчвания от трансформаторите, телевизорите и компютърните монитори.
- Всички здравни нарушения, съпроводени със спазми, повечето сърдечносъдови, храносмилателни и костноставни болести, нервновегетативните дистонии, диабетът, бронхиалната астма и другите алергии, както и всички състояния, водещи до засилена обмяна, обезводняване или увеличената киселинност в тялото, по правило са съпроводени с недостиг на този елемент.
- Бременните жени имат повишени нужди от магнезий; това се отнася и до кърмачките, подрастващите, водещите активен начин на живот (много физическа, умствена, зрителна, сексуална и друг вид активност). Рискова е и групата на хората над 60 г възраст (вече по други причини, като намалена усвояемост и разгръщане на болестните предразположения).
- На последно място, но не и по значение – магнезият особено бързо се изразходва при стресирания съвременен живот, често съпроводен от бързане, несигурност, раздразнителност и безпокойство.
Какви начини има да попълним този недостиг?
Обикновено хранене или специална диета. Фактите за поголовно разпространения магнезиев недостиг сами по себе си илюстрират растящата невъзможност за набавянето на този елемент при стандартния начин на живот. Явно сме влезли в схема на повишено изразходване, плюс намаляване на вноса! Тъй като освен това усвояемостта на магнезия (според някои проучвания) е рядко над 40% от приетото с храната количество, често се препоръчва да се увеличат „шампионите” по хранително съдържание, каквито са много от ядките и семената (за предпочитане в сурово състояние), както и зелените зарзавати.
Тук обаче опираме до количества, които сами по себе си могат да не са особено здравословни, нито приятни за приемане, особено ако качеството им не е гарантирано. От много ядки може да се напълнее или да се получи алергия, те могат също така да бъдат замърсени с плесени; докато пък листните зеленчуци е възможно да са били прекалено щедро изкуствено наторявани и/или да претоварват изнежените храносмилателни органи у съвременните граждани и т.н. Освен това не става въпрос единствено да се ядат много от полезните храни, но и драстично да се ограничат вредните – рафинирани, сладки, солени, тлъсти, агресивно преработени и т.н. Колкото и да е желателно това, по различни причини то се оказва неизпълнимо в достатъчно висока степен от основната маса на потребителите!
Вътрешен прием на добавки. Освен в стандартните аптечни форми (по-лесно усвоими са течните), добавъчен магнезий фигурира в някои от спортните прахообразни храни и специални напитки.
Какви са страничните ефекти на високите дози добавки (които при някои чувствителни хора се явяват още при средни количаства)? Те включват дразнене на стомаха и червата с болки и разстройство, спадане на кръвното налягане със световъртеж и чувство за затопляне, а при дълготраен прием, особено заедно с много калций и натрий (например при класическата за България злоупотреба със сирене!) – нарушение на минералния баланс и образуване на бъбречни камъни. Освен това пиенето на магнезиеви добавки определено е противопоказано при бъбречна недостатъчност и склонност към кръвоизливи.
В заключение, както отделните добавки, така и обогатените с магнезий храни са сравнително добър негов източник, но засега са относително скъпи, не винаги добре усвояеми и в сложни съотношения с други съставки. Преценката за избор на продукт и оптималният му начин на употреба спрямо нуждите на индивида често надхвърля степента на неговата компетентност по тези въпроси. А когато се касае за сериозен магнезиев дефицит, добавките могат да не са достатъчни в стандартните им дозировки, а увеличението им да води до вече споменатите странични явления. Тогава единственият разумен избор (ако не се касае за случаи, при които се прави спешно венозно вливане на магнезий) е да се допълни диетичният и добавъчния подход с интрадермална терапия. От друга страна, леките случаи, когато хората не искат да пият „хапчета”, пък било те и минерални, регулиране е възможно и само чрез външното (интрадермално) прилагане на магнезия!
Интравенозно въвеждане. То може да бъде инжекционно или трансфузионно, т.е. в системи. Действа най-бързо, но е и най-опасно! (Има и смъртни случаи вследствие на предозиране, защото се подтиска дихателният център.) Налага се само в спешната медицина, например при част от острите сърдечносъдови нарушения, определени видове гърчове и някои тежки отравяния.
Интрадермална (трансдермална, през кожата) употреба. Вече е доказано (особено при клиничните експерименти на д-р Норман Шийли), че малки количества магнезий и други минерали проникват през кожата, като водени от мъдростта на организма, впоследствие се разпределят в най-необходимите участъци. Това е основната тема на тази брошура и затова особеностите й ще бъдат разгледани отделно.
Предимства на интрадермалната магнезиева терапия (ИМТ)
Тъй като вече съпоставихме някои от плюсовете и минусите на различните форми за въвеждане на магнезий в организма ни, тук привеждам една прегледна таблица, която задълбочава и едновременно прояснява погледа ни върху този важен въпрос:
ПРЕДИМСТВА | ХРАНИТЕЛЕН ПРИЕМ | ВЪТРЕШНИ ДОБАВКИ | ИНТРАВЕНОЗНА ТЕРАПИЯ | ИНТРАДЕРМАЛНА ТЕРАПИЯ |
Безвредност обща | ++ | + | +/- | + + + |
Безопасност за храносми-лателните и отделителните органи | ++ | +/- | +/- | +++ |
Допустимост на продължи-телното прилагане | ++/+++ | ++ | +/- | +++ |
Бързина на действие | + | +/++ | +++ | ++/+++ |
Сила на действие при проблеми с локализация близо до повърхността на тялото | +/++ | +/++ | ++ | +++ |
Липса на нежелани взаимодйствия с храни и лекарства | +/- | +/- | ++ | +++ |
Приемане в комплекс с други важни съставки | +++ | +/++ | + | +/++ |
Ценова достъпност | ++ | +/++ | + | ++ |
Трайност на продуктите | +/- | ++ | ++ | +++ |
Както се вижда, повечето критерии за най-добър избор се удовлетворяват на първо място от външното приложение.
Как да използваме магнезиевия разтвор външно?
Балансираните диети и вътрешният прием на магнезия са само отчасти популярни; такава е и инжекционната употреба в спешната медицина и акушерството. Още по-силно подценявано обаче е външното приложение на този ценен минерал, особено у нас. В редица страни по света т.нар. „магнум вани” са водещи приложения в центровете за възстановяване и подмладяване. У нас цялостните вани в домашни условия обаче не винаги са възможни поради ограничения от материален характер. По-общодостъпно е кисненето на краката всяка вечер в топла вода с магнезиев хлорид (поне за 15-20 мин). При това, макар че един друг подобен вариант, при който се използва с магнезиев сулфат (т.нар. „английска сол”) е по-известен, той изсушава кожата и съдържа прекалено много сяра. Далеч по-добре да се даде предпочитание на магнезиевия хлорид с морски произход.
Магнезиеви разтвори могат да се прилагат директно върху проблемното място, особено при ставни и мускулни болки и спазми, при псориазис и други кожни проблеми; специалистите по източна медицина могат да ги прилагат върху биологично активните (акупунктурни и акупресурни) точки; физиотерапевтите – да вкарват същите разтвори чрез електрофореза или ултразвук.
Препоръчителната температура на водата при общи или частични бани е 37-38 °С, а времетраенето – 15-20 мин. Стандартно се препоръчват цели вани от 2 до 3 пъти седмично, макар че понякога лекарят може да препоръча стартово, т.е. за няколко дни всекидневно прилагане, с цел да се ускори отделянето на отровите от тялото. Частичните бани отначало е добре да се правят всекидневно, а след 1-2 седмици могат да се намалят до 3-4 пъти седмично (средно през ден), особено ако състоянието ни междувременно се подобрява.
Магнезиевото „олио” всъщност не е олио, но е посочено като такова, тъй като при втриване кожата се усеща гладка и мека. То представлява концентрат от чист натурален магнезиев хлорид, разтворен във вода. Той много лесно се абсорбира от кожата, откъдето магнезиевите йони се разпространяват из целия организъм. Понякога след абсорбиране на магнезия, по кожата остават бели следи, които по никакъв начин не трябва да будят притеснение, те могат да бъдат премахнати много лесно с вода.
Усвояването на магнезий посредством кожата е бърз и сигурен начин той бързо и лесно да се абсорбира в тялото, като много подходящи за целта са кожата в коремната област и кожата под мишниците, препоръчва се това да се прави всяка вечер преди лягане. Дали ще преобладава именно това прилагане, което цели общо по-голямо абсорбиране на магнезия или директното – върху съответния участък от тялото – зависи от много фактори и се решава индивидуално (в сложните случаи – от специалист). Препоръчително е преди процедурата да не се ползват или да се отстранят всички лосиони за тяло, кремове и овлажнители, тъй като те могат да възпрепятстват усвояването на магнезиевите йони от кожата.
Ако кожата все още е зачервена и изтръпнала един час след употребата, спрете употребата на съответния продукт и се консултирайте със специалист. При свръхчувствителна кожа винаги отначало изпробвайте по-ниски от общо препоръчваните концентрации.
Противопоказания. По степента на своята безопасност, интрадермалната терапия може да се сравни само с приема на магнезий с храната. По всяка вероятност, организмът много по-добре регулира необходимите и избягва да абсорбира излишни количества от този елемент, когато го поема през кожата. (Това обаче не е така при добавките през устата и особено при инжекционното въвеждане.) Все пак, пациенти с тежки бъбречни, чревни и нервномускулни заболявания е препоръчително винаги да се консултират със своя лекар, преди и по време на ИМТ.
Концентрираните магнезиеви продукти е важно да се пазят от деца и от попадане в очите! При попадане в очите веднага да се промият обилно с вода!
Магнезиевите продукти – магнезиево олио, магнезиев масажен гел, магнезиев скраб/пилинг гел и магнезиеви кристали за вана може да поръчате от вносителите:
http://www.svoizbor.com/magnesium/
0887-62-88-82
Увреди от външни фактори
Още преди повече от век френски учени са установили противомикробното действие на магнезиевия хлорид, което се проявява още при концентрации от 1-2%. Такива са били прилагани за дезинфекция на хирургически рани, тъй като способстват за заздравяването им (стимулират фагоцитозата, чрез която белите кръвни телца извършват своята почистваща дейност). Подобни проблеми за разрешаване има тялото и след изгаряния и измръзвания. Радиационните кожни поражения също могат да се третират (отначало с разредени) магнезиеви разтвори.
Насекомните нашествия често са не само досадни, но и опасни (поради разпространяването на болести; в съвремието лаймската болест, пренасяна от кърлежите, до голяма степен заема мястото на застрашителните маларийни епидемии в миналото). Освен подобряване на състоянието, след като насекомите вече са ни атакували, още по-важно е действието на магнезиевото олио като репелент. Това означава, че то ги отпъжда, преди да могат да ни ужилят или да пренесат някаква зараза до по-дълбоките слоеве на кожата ни и оттам – в кръвообръщението. При това действието на магнезиевия хлорид не е съпроводено с нито едно от опасните странични явления на обичайните химични репеленти.
Понякога стъпалата и други части на тялото се захабяват от много натоварване, триене, влага или досег с химически субстанции. Отначало използвайте разредени разтвори, а после – по-концентрирани; задебелелите пластове от мъртва кожа върху петите могат да се накисват в топла вода, след което да се изтриват с пемза и да се нанася върху тях магнезиев скраб гел (вижте в приложенията).
Обриви по кожата
Голяма част от хроничните вътрешни заболявания на организма се проявяват върху кожата и неправилно се наричат „кожни болести”. Обикновено те са свързани със смущения в храносмилателната и/или отделителната система, които са довели до задръстване и интоксикация на организма. В природолечението отдавна е известно, че когато се обърне внимание на храненето, когато тялото се прочиства чрез правилно хранене, разтоварващи дни, водолечение и т.н., кожните заболявания се повлияват много благоприятно. Изследванията сочат, че магнезият, прилаган върху кожата под формата на магнезиево олио (индивидуално разредено) или гел, е от голяма полза на хора с акне, псориазис, екземи, невродермити, гъбични и други проблеми с кожата.
Проблеми с полулигавиците
„Полулигавици” е сборен термин за нежните преходи между кожа и лигавици, които се срещат както в областта на главата (очи, уши, нос, устни), така и в анално-гениталните области. Има много съобщения за подобряване на функционални, възпалителни и алергични процеси в тези области, но във всички случаи е важно да се запомни, че разрежданията на магнезиевото олио (съответно на кристалните соли) е необходимо да бъдат значителни – използваните концентрации следва да са под 3%, а понякога и под 1%. При колебание относно поносимостта на разранени полулигавици е добре да се започне с по-ниска, но все още активна концентрация – четвърт до половин процент и после евентуално тя да се повишава постепенно. Ако се касае за проблеми със зъбите и венците, прави се изплакване с 2-5%-ен разтвор от магнезиево олио, след което е полезно да се направи и масаж на венците с върховете на пръстите.
Проблеми с косата и ноктите
Тези кожни образувания са предмет както на здравословен, така и на козметичен интерес. Външният вид и здравината на ноктите и косата зависи от конкретните грижи за тях, а също така и от общото здравословно състояние на организма. И по двете направления, ИМТ терапията с магнезиев хлорид може да е от полза. Но докато ноктите могат да се третират и с по-концентрирани продукти (много са ефективни геловете, описани в края на тази книжка!), кожата на главата отначало следва да се маже с разредено 3-5 пъти магнезиево олио, като се пазят очите от стичане на този разтвор към тях. (По-късно отделни нейни участъци могат да се третират и с по-концентриран магнезиев продукт.)
Опорно-двигателен апарат
Мускулна свръхвъзбудимост. Важни признаци, характеризиращи магнезиевия дефицит, са болезнените крампи на прасците, които най-често се появяват през нощта, както и разтеженията на мускулатурата в областта на врата и шията. За да се компенсира недостигът на магнезий, често се препоръчва и продължителен вътрешен прием на минерала; обаче външните приложения са по-директно действащи върху засегнатите области. Масажистите могат да извлекат голяма полза от тези познания, защото често пъти техните благородни усилия се затрудняват от твърде стегнатата мускулатура на клиентите им. След отпускане на мускулите, масажът безпрепятствено постига по-големи дълбочини, а чрез мануална терапия се получава по-добро наместване на съответните блокажи.
Магнезият играе значителна роля за предотвратяване на остеопорозата в периода след менопаузата. Изследванията показват, че той подобрява минералната плътност на костите. Без адекватно количесто магнезий калцият не може да влезе в костите, а образува остеофити – шипове! На жените в менопауза често се препоръчва да консумират много калций, но приемът на достатъчно магнезий е необходим, за да намали съотношението калций/магнезий. Ако е голямо, предизвиква отлагане на калций на различни места по тялото, както и повишено съсирване на кръвта.
Растежните болки при деца и юноши се причиняват не просто от по-бързото израстване на височина, но от неадекватния спрямо потребностите внос на важни минерални хранителни съставки или нутриенти. (Роля разбира се играе и безобразното хранене на повечето съвременни тинейджъри. Захарта практически няма минерални съставки, а безалкохолните напитки стандартно съдържат фосфорна киселина, която предизвиква снижение едновременно на калция и магнезия.) Използвайте редовно ИМТ при децата си, особено ако попадат в рискови групи като тази с едностранчиво хранене, застоял живот или прекалено занимание с едностранчиво натоварващи спортове, живот в големите градове и т.н.
Магнезиевите продукти – магнезиево олио, магнезиев масажен гел, магнезиев скраб/пилинг гел и магнезиеви кристали за вана може да поръчате от вносителите:
http://www.svoizbor.com/magnesium/
0887-62-88-82
Външна употреба при вътрешни проблеми
Дихателни органи
Счита се, че подобряването на състоянието на астматиците в Мъртво море се дължи на усвояването на магнезиевия хлорид през кожата и чрез белите дробове, поради участието му в противовъзпалителните и антиалергичните процеси. Не е нужно обаче да се ходи толкова далече – редовните процедури с интрадермално резобриран магнезий могат да свършат добра работа, където и да живеете. Особено голямо допълнително подобрение е наблюдавано при хора (включително деца) с хроничен астматичен бронхит, когато при вече постигнато частично стабилизиране, към вече прилаганите терапии се прибави и магнезиевата.
Сърдечносъдова система
Доказано е изключителното значение на магнезия за поддържане на сърдечното здраве, както и за предпазване на кръвоносните съдове (артерии, вени и капиляри) от запушване с тромби и атеросклеротични плаки. Магнезият спомага за отслабване на стенокардните епизоди, както и за предотвратяване на смъртния изход от инфарктите, като и предпазва и от следващи сърдечни пристъпи (т.е. ценен е за вторична профилактика). Той намалява също така честотата и силата на вентрикуларната (камерната) аритмия и помага да се избегнат усложненията след оперативно поставяне на байпас. Редно е кардиолозите и другите медицински специалисти да определят какви медикаменти и природни продукти са индивидуално необходими за вътрешен прием, обаче всеки може да се възползва от допълнителното безопасно регулиране, постижимо чрез ИМТ.
Храносмилателни органи
Трудното преглъщане се дължи на спазми на хранопровода и е измежду водещите маркери за магнезиев недоимък. Запекът и колоноспазъмът (спастичен колит, синдром на раздразненото дебело черво) също се повлияват добре от общи магнезиеви процедури, съчетани с компреси с разреден магнезиев хлорид директно върху коремната област.
ПИКОЧООТДЕЛИТЕЛНИ ОРГАНИ
Спазмите на отделителните пътища и пикочния мехур се повлияват от общи или седалищни магнезиеви бани, както и от общите методи за повишаване на магнезиевото съдържание в организма. Някои бъбречни камъни, включително най-проблематичните оксалатни успешно се профилактират чрез оптимизиране на магнезиевия прием. Пиелонефритите и циститите могат да се подобрят както поради отстраняването на дразнещите лигавиците песъчинки от бъбреците, така и по причина на общото имуностимулиращо действие на магнезия. (От друга страна, гломерулонефритите са по-тежки бъбречни заболявания, които, особено ако вече е налице бъбречна недостатъчност, не бива да се самолекуват с магнезий.)
Принципно е добре при отделителни проблеми да се правят цели или половин бани с разтвор на магнезий („олио” или кристални соли), но добре действат и компресите в бъбречната област или съответно ниско в корема и таза.
Диабет и други нарушения на жлезите
Магнезият е от изключително значение за диабетиците. Той е необходим за производството, функционирането и транспортирането на инсулина. Възстановяването на резервите на магнезий в тялото може да отложи във времето или да предпази напълно от диабет II тип, както и евентуално да предотврати свързаните с него усложнения – сърдечни болести, ретинопатия, невропатия, импотентност…
ЖЕНСКИ БОЛЕСТИ, БРЕМЕННОСТ И ИМТ
Ето един далеч не пълен списък на акушерогинекологичните показания за магнезиева профилактика и терапия:
ЗАСИЛВАНЕ НА ИМУНИТЕТА СРЕЩУ ИНФЕКЦИИ И ТУМОРИ
Благодарение на способността си да стимулира белите кръвни телца, тази хранителна съставка е мощно нетоксично природно средство срещу инфекциите. Магнезият доказано увеличава производствотo на антителата и дава енергия за правилното протичане на много други функции, осигуряващи отбраната на организма срещу най-разнообразни нашественици. Затова известните билкови средства-имуностимуланти е много полезно да се допълват с магнезий (а също така с цинк, селен, витамини С и В6 и т.н.), за постигане на по-цялостни и трайни във времето резултати.
„СБОГОМ” НА ОТРОВИТЕ
Тежките метали и други силни отрови, като олово, кадмий, берилий, живак, арсен, флуор, пестициди, бои, консерванти, мощни медикаменти и др. играят роля за разрушаването на клетките и подтискането на ензимните катализиращи процеси. Това може да доведе директно до нарушаването на техните функции или до стимулиране на автоимунна реакция. (Природолечебните клиники по цял свят съобщават за отлични резултати при подобни заболявания именно чрез детоксиниране.) Сериозният дефицит на жизненоважни хранителни съставки в съвременната храна намалява способността на тялото да се справя с тези химикали и тежки метали, като първото място в списъка на предпазните фактори се пада на магнезия. Най-ефективни са цялостните вани, но също са много полезни и баните на краката, както и коремните компреси с продукти, съдържащи магнезиев хлорид (разредено „олио” или разтворени кристали).
СПЕЦИАЛНАТА ЦЕННОСТ НА МАГНЕЗИЯ В СПОРТА
Всяко едно натоварване – физическо, умствено или емоционално – изисква най-вече издръжливост на нервните клетки, както и добро оползотворяване на кислорода и хранителните съставки. Едно от малкото средства, способстващи едновременно за възстановяването на нервите и предпазващи ги от „прегаряне” в особените пикови моменти – е именно магнезият. Установено е освен това, че въглехидратите не се оползотворяват ефективно в условията на магнезиев недоимък. Съвместно с цинка, магнезият участва и в енергийните процеси, при обмяната на белтъчините. Този нутриент ограничава разпадните процеси в тялото, като снижава равнището на кортизола.
Магнезиевият недостиг намалява обменната ефективност, клетъчното дишане (т.нар. „дихателна верига” страда, като се увеличава консумацията на кислород, необходима за осъществяването на дадена работа). Пулсът се учестява прекомерно и спортистът прекратява преждевременно тренировката или изостава по време на самото състезание.
Усилените физически натоварвания водят до големи загуби на магнезий с потта и урината. Поне една седмица преди тежки състезания нивото на елемент №12 в организма на състезателя следва да се повишава чрез правилно хранене, прием на добавки и интрадермална терапия. Трагично много случаи на внезапна смърт у активни спортисти са свързани с остро настъпващите магнезиев и калиев дефицити, поради които сърцето не може да издържи на претоварването.
МОЗЪКЪТ, благоприятстван от ИМТ
Нервността има много лица...
Да бъдеш „нервен” може да означава: да си уж безпричинно отпаднал или да не можеш да хванеш юздите на работохолизма си; лесно да се гневиш или плашиш; да се отдръпваш от хората или да си неизгодно зависим от тях; да не спиш добре, да имаш главоболие, сърцебиене и изпотяване, схващане на мускулите, лошо храносмилане или нечовешки апетит… и какво ли не още. Трудно е да се повярва, че толкова разнообразни оплаквания могат да имат единна основа като клетъчна химия и болестна физиология. И все пак, най-новите изследвания потвърждават непрекъснато тази теза – това е връзката на „разтропаните нерви” с неврохормоните – серотонин, допамин, норадреналин, ендорфини и др. А в тяхната обмяна неизменно участват редица метални йони, на първо място – магнезиевите…
ИМТ е едно от малкото напълно безвредни средства за едновременно успокояване на превъзбудената нервна система и за по-добро възстановяване (както за сметка на по-икономичното протичане на клетъчните енергийни процеси в мозъка, така и заради подобрения нощен сън).
Безвредно регулиране на депресивната напаст
Магнезият е нужен за синтеза на серотонина, който на свой ред е от жизнена важност за регулиране на настроението и апетита, включително за намаляване и желанието за захар, белобрашнени изделия и други нездравословни храни. Ако в диетата присъстват достатъчно белтъци и витамини от В-група, следващото нещо, което е обезателно, е да се осигури и адекватен магнезиев внос. Тогава организмът ще има всичко необходимо, за да произвежда серотонин, допамин, ендорфини и други биохимични помощници в борбата срещу така разпространената липса на мотивация, редуваща се с неадекватни агресивни импулси!
Безсънието не е съдба
Много хора имат усещане за по-добър и дълбок сън след употреба на магнезиево олио или вземане на топли бани на стъпалата с разтвор от магнезиев хлорид, скоро преди лягане. Отдавна в народната медицина е известно, че когато краката са разтрити и затоплени, заспиването е много по-леко – а добавянето на магнезия безусловно ще увеличи благоприятния ефект от тази лесна за изпълнение домашна физиотерапевтична процедура!
Магнезиевото олио може да се използва и по малко върху корема и подмишниците, с цел по-бърза вътрешна абсорбция, или да се разреди и с него да се правят общи и точкови масажи. Когато се касае за привикване към силни медикаменти, трябва да се има предвид, че спирането им трябва да става постепенно, иначе се получават т.нар. абстинентни кризи с рязко увеличаване на безсънието и евентуално поява на други признаци, които са били подтиснати от дълго вземания медикамент.
ПАМЕТТА днес е нужна на всекиго
Магнезият участва в няколко ензимно и хормонално зависими механизми, необходими за осигуряване на запаметяването – особено на дългосрочната памет. Много полезни храни и добавки – сурови ядки и масла, риба, зеленчуци, плодове и пчелни продукти – доставят съставки като есенциални масти, лецитин, витамини, минерали и антиоксиданти. За правилното усвояване и обмяна на повечето от тях обаче е необходимо организмът да разполага с обилие от елемента магнезий! Така ползата им за ума и цялостното здраве ще бъде изразена напълно.
Не става въпрос единствено за атеросклеротичното „оглупяване”, където магнезият, приложен навреме и с постоянство, може да намали степента на запушване на мозъчните кръвоносни съдове. Много често паметта отслабва само временно, в резултат на силни или продължителни негативни стресове. В тези случаи възстановяването от магнезиевата терапия може да е драматично бързо и пълно: освен директното въздействие тук се има предвид и подобряването на нощното възстановяване чрез интрадермални процедури скоро преди лягане.
МАГНЕЗИЙ СРЕЩУ ОСТРИТЕ И ХРОНИЧНИ БОЛКИ
Едно ново и много важно научно изследване спира вниманието ни върху повишената болкова чувствителност на приемащите големи дози небалансиран калций или при диета с много високо съотношение калций/магнезий. Прието е, че съотношение, по-високо от 2:1 в полза на калция, е неблагоприятно; но дори и то може да се окаже високо. Тъй като много хора по навик употребяват бедна на магнезий храна, а се ориентират само към богато на калций меню (млечни храни, яйца, варени и изкиснати продукти), изводът се налага от само себе си… Повечето медикаменти за болка не са безопасни; дори продаваните свободно без рецепта болкоуспокояващи крият непредвидими опасности. В такъв случай какъв по-добър начин за намаляването или елиминирането на болката от вземането на вана или втриването на магнезиев хлорид в течна форма директно в кожата или в засегнатия участък на тялото!
И още…
Невралгиите, плекситите и радикулитите са възпалителни заболявания на различни части от нервите. Те могат да бъдат повлияни пряко от ИМТ, а също така общото повишаване на магнезиевото равнище да допринесе за намаляване на спастичните болки. Притискането на нервните коренчета от костни израстъци също може да бъде облекчено с течение на времето, включително чрез разтваряне на част от неуместно отложения калций. Болките в петите са били особено ефективно третирани с външна магнезиева терапия в някои от центровете за лечение на болката на Запад.
Епилепсията и паркинсонизмът са тежки неврологични заболявания, които изискват специализиран подход; много са обаче случаите, когато магнезиевата терапия помага за подобряване на признацитне и общото състояние на пациентите.
Магнезиевите продукти – магнезиево олио, магнезиев масажен гел, магнезиев скраб/пилинг гел и магнезиеви кристали за вана може да поръчате от вносителите:
http://www.svoizbor.com/magnesium/
0887-62-88-82
Zechstein Inside ® продукти – с най-чистия натурален магнезиев хлорид в света!
1. Магнезиево Олио Zechstein Original ®
Преди 250 милиона години, океаните са били обект на значително изпаряване. Останките от това изпаряване кристализират “Zechstein sea”, съдържайки в себе си различни видове минерални соли, които се намират единствено в недрата на Северна Европа. Най – чистото натурално находище на магнезиев хлорид в света се намира на дълбочина повече от 1500 м под Веендам в Холандия и е на 250 милиона години.
Zechstein Original® предлага най-доброто за медицинския и козметичния пазар.
Забележка: За хора с прекалено чувствителна кожа препоръчваме да се направи тест за поносимост, като се нанесе малко количество магнезиево олио върху по-малко чувствителна зона, например задната част на ръката, преди употребата му върху други части на тялото. Освен това, може да се използва отначало в по-значително разреждане с вода, например 1:5 или по-високо.
Магнезиевите продукти – магнезиево олио, магнезиев масажен гел, магнезиев скраб/пилинг гел и магнезиеви кристали за вана може да поръчате от вносителите:
http://www.svoizbor.com/magnesium/
0887-62-88-82
Това е ултрачистa, силно концентрирана форма на магнезиев хлорид (MgCl2). Магнезият в най–чистата си форма се извлича от дъното на древно и отдавна изчезнало море на име „Zechstein” в Северна Европа. Уникалната формула на този магнезиев гел съчетава всички предимства на магнезиевия хлорид, има мощен лечебен и подхранващ кожата ефект, отпуска мускулите, повишава клетъчната енергия и поддържа жизнените процеси в цялото тяло.
Магнезиевият Zechstein гел е най-добрият продукт за локално приложение и трансдермална терапия.
Магнезиевият гел е не само ефективно средство за повишаване на магнезиевите нива в организма, но е особено полезен за лечение на кожни заболявания (като например псориазис).
Състав: Чиста вода, магнезиев хлорид и микроелементи, произхождащи от дъното на древното море „Zechstein”, хидроксипропил нишесте, фосфати.
Указания: Нанесете върху кожата. В случай на наранена кожа, гелът може да предизвика смъдене или парене. За максимален ефект, препоръчваме да престои върху кожата възможно най-дълго, преди да последва измиване или изплакване.
Забележка: За хора с чувствителна кожа препоръчваме да се направи тест за поносимост, като се нанесе малко количество гел върху по-малко чувствителна зона, например задната част на ръката, преди употребата му върху други части на тялото.
Магнезиевите продукти – магнезиево олио, магнезиев масажен гел, магнезиев скраб/пилинг гел и магнезиеви кристали за вана може да поръчате от вносителите:
hhttp://www.svoizbor.com/magnesium/
Първоначално той е разработен от фирмата като помощно средство при лечение на псориазис и други кожни заболявания.
Състав: Скраб гелът представлява комбинация от воден разтвор на магнезиев хлорид, магнезиев хлорид на кристали, морска сол и нишесте.
Приложение: Преди къпане внимателно го втрийте в кожата по цялото тяло и най–вече, на местата, където кожата е най – грапава (напр. лактите и коленете), като едновременно с това масажирайте, за да премахнете мъртвите клетки. Може да използвате и пемза. Като резултат, кожата остава гладка и омекотена. Голям ефект има при третиране на захабена кожа.
Скраб гелът също така поддържа нежна и лъчиста кожата на лицето. Нанася се с кръгови движения върху леко навлажнената повърхност на лицето и шията. Почти веднага се усеща затопляне, което се дължи на активните съставки в продукта. След няколко минути скраб гелът се отмива с хладка вода, оставяйки кожата на лицето и шията еластична, гладка и чиста.
След почистване на кожата със скраб гел, не е необходима употребата на хидратиращ крем, тъй като самият гел има такъв ефект и следователно кожата няма да остане суха след употребата му!
NB! Ползвайки магнезиевия скраб гел, вие правите три процедури в една: пилинг, почистване и хидратиране на кожата.
Магнезиевите продукти – магнезиево олио, магнезиев масажен гел, магнезиев скраб/пилинг гел и магнезиеви кристали за вана може да поръчате от вносителите:
http://www.svoizbor.com/magnesium/
Те увеличават енергията, намаляват болката, отпускат мускулите, поддържат сърцето, мозъка, кожата, както и всички органи и системи. Представляват ултрачист, силно концентриран магнезиев хлорид (MgCl2) на кристали. Те са особено полезни, когато се разтворят във вода. Ползването на кристалите е сред най–ефективните начини за повишаване на нивата на магнезиевото съдържание в организма чрез трансдермално приложение.
Състав. Магнезиевите кристали Zechstein съдържат изключително висока концентрация на магнезиев хлорид и минерали. Една чаша кристали съдържа около 51 грама магнезиев хлорид, както и много микроелементи от древното морско дъно.
Указания за ползване. Като начало добавете 1/2 чаша кристали във ваната или леген с вода за краката, след което се накиснете в продължение на минимум 20 минути.
Магнезиевите продукти – магнезиево олио, магнезиев масажен гел, магнезиев скраб/пилинг гел и магнезиеви кристали за вана може да поръчате от вносителите:
http://www.svoizbor.com/magnesium/
Говори се за добро магнезиево съдържание в морската вода, морската сол и лугата – доколко те са добри източници на външно усвояем магнезий? В морската вода по правило магнезиевите соли са под 4% от сухия й остатък (с изключение на екзотичните соли от Мъртво море, но и при тях магнезият не преобладава над останалите минерали). От другите 96-97% прави впечатление екстремно високият процент на натрия. Повечето хора и без това приемат много от този елемент (чрез готварската сол) и съответно страдат много често от сърдечно съдови и други заболявания, свързвани с неговия излишък. Калцият и други придружаващи елементи (понякога дори тежки метали) в повечето морски води, морски соли и в лугата също така намаляват полезното въздействието на магнезия под тези форми.
А как стоят нещата с питейните води? Чешмяната вода определено е бедна на магнезий, но може би настоявате да търсим този елемент в минералните води? Данните в това отношение сега бързо се преоценяват. Тъй като някои са изследвали само здравната роля на калция в минералните води, но не и на придружаващия го понякога магнезий, резултатите им са противоречиви. Внимателният им анализ обаче води до извода, че водите, богати на калций, но бедни на магнезий, имат повече отрицателни последствия върху здравето в дългосрочен план (например образуване на бъбречни камъни), докато при богатите и на магнезий източници преобладават позитивите (вкл. по-малкото случаи на заболяване от рак и инфаркт). Но тъй като такива извори се срещат рядко, плюс това магнезият в тях рядко е лесно усвоим, а и те съдържат също така различни други соли, които не винаги са индивидуално полезни – минералните води общо взето не са добър източник на този елемент.
Според начина ми на живот, би трябвало да имам магнезиев недостиг, но нямам характерните за това признаци... Благодарение на резервите в костите и на регулаторния механизъм в бъбреците, тялото може частично да компенсира недостатъчното внасяне на магнезий. Но ако вносът му е трайно неадекватен, рано или късно започват проблемите. Калцият без достатъчно магнезий става трудноразтворим и се отлага в тъканите (бъбреци, жлъчен мехур, артерии, сърдечни клапи, ставни структури, главен мозък и т.н.). Не са вече перфектни и редица ензимнозависими фукции в различни части на тялото. Това първоначално може да не води до конкретни оплаквания и да е трудно да се установи дори чрез изследвания. Но е много важно навреме да се предотврати следващия стадий, когато признаците ще изобилстват, но ще е по-трудно да бъдат нормализирани. Дори и хора, които са казвали, че нямат особени оплаквания, след няколкоседмична ИМТ констатират например, че имат повече енергия и се наспиват по-добре, кожата им придобива по-хубав вид, концентрацията на вниманието им е по-резултатна, нараняванията им заздравяват по-бързо и т.н.
Допустимо ли е заедно с ИМТ да се ползват бани с други минерали или да се нанасят върху кожата козметични средства? Няма еднозначен отговор, но ако ще коригираме силен магнезиев дефицит, има и варианти, които биха могли да попречат. Другите минерали би следвало да са правилно преценени като действие и общо върху организма, и върху кожата, както и правилно дозирани, обикновено по-ниско, отколкото е магнезият. Установено е, че калциевите и отчасти натриевите соли са в състояние да намалят действието на ИМТ и могат да се добавят, само ако е установено, че и тези елементи са индивидуално в недостиг. Много от мехлемите образуват плътно покривало върху кожата и те също могат да намалят въздействието на интрадермалните магнезиеви приложения. Ако все пак са необходими, важно е да се нанасят след като са минали поне 10-15 мин. от магнезиевите процедури.
Имам пиелонефрит с песъчинки в легенчето, как да се отнасям към предупрежденията на много места, че хората с бъбречни болести не бива да провеждат магнезиева терапия? Не са Ви обяснили, че се касае само за случаи с установена и нелекувана бъбречна недостатъчност; при всички бъбречни проблеми, при което няма такова силно спадане на бъбречните функции магнезият е особено полезен! Даже при самата хемодиализа магнезиев хлорид присъства неизменно в съответните вливани разтвори. След пречистването на кръвта, дори при бъбречна недостатъчност става възможно да се прилага ако не друга магнезиева терапия, то умерена ИМТ, но само под лекарски контрол. Равнищата на уреята и креатинина могат понякога да се увеличат, след като са били спаднали и лабораторните изследвания са необходими, преди да се вземе решение какво да включва комплексното лекуване на всеки следващ етап.
При кои сърдечни и нервнопсихични болести е възможно регулиране само с магнезий (и евентуално други природни средства)? Този въпрос е важен. Често пъти хора с тежки отклонения на въпросните ключови системи рязко прекъсват медикаментите – това може да е изключително опасно! Едва с течение на времето, и то ако изследванията потвърдят субективното подобрение, лекарствата могат да се намалят постепенно. Понякога се стига и до пълното им спиране, а в други случаи – не, но дори и двукратното им намаляване силно снижава риска от странични явления. Разбира се, съвсем леките невротични и вегетативни нарушения (включително сърцебиене и аритмия при иначе здраво сърце) мога да се третират единствено с правилно хранене и природни продукти, като при тях магнезият понякога за броени седмици може трайно да нормализира състоянието.
Магнезиевите продукти – магнезиево олио, магнезиев масажен гел, магнезиев скраб/пилинг гел и магнезиеви кристали за вана може да поръчате от вносителите: http://www.svoizbor.com/magnesium/
Elmira Iaknova
3 март, 2014 at 21:28Напълно съм убедена в полезността на магнезиевото олио. Моля да ми отговорите на следните въпроси:
1.Колко е оптималния срок за престояване на магнезиевото олио върху кожата, за да сме сигурни, че магнезия е максимално усвоен?
2.Ако третираме само участъка на корема и под мишниците от двете страни на гръдния кош, можем ли след време да очакваме, че органите които не са директно под тези кожни участъци също ще бъдат благоприятно повлияни, като разширени вени на краката например?