Ново и уникално за България: аюрведична натурална прах за зъби “Dasanakanti Churnam”
‘DASANAKANTI CHURNAM’. Аюрведична защита за вашите зъби.
След изключително успешният старт на уникалната аюрведична паста за зъби, и след десетките доволни обаждания и писма, се решихме да ви запознаем и с още едно от революционните открития за западния свят. За нас е новост и откритие, но за Индия се оказва, че е древна рецепта, опазена, съхранена от почти век и с нужното уважение и грижа, използвана в практиката им ежеднвено.
Прах за зъби звучи абсолютно непознато и екзотично за България. Когато отворихме кутийката, бяхме удивени – тъмно кафяв прах, с много изявен екзотичен аромат на смлени лечебни растения. Пробвахме с леко недоверие. Няма го това усещане за плътност на пастата. Просто фин и нежен прах (не е абразивен!), който разтъркваш върху зъбите и венците – с четка, или пръст. Резултатът е удивително свеж дъх, съвършено измиване и пак онова чувство за скърцащо здраве и стягащ ефект като от пастата, но сякаш многократно усилен. Докторите по Аюрведа с които се консултираме, твърдят, че в Индия прахта се тачи много заради изключителните й, почти два пъти по-силни медицински свойства (в сравнение с паста за зъби). Ето какво научихме в детайли за тази прах, освен, че вече сме й абсолютни фенове, както и на онези, които успяха да се сдобият с нея, преди да я обявим официално в сайта.
Думите DASANAKANTI CHURNAM в превод от санскрит означават лек за “красиви и здрави зъби”.
DASANAKANTI CHURNAM е уникално средство за ежедневна устна и зъбна хигиена с медицинска стойност, което е ИЗЦЯЛО на билкова, природна основа. Формулата му е толкова силна и прецизна, че не изисква каквито и да било съвременни консерванти, стабилизатори и химикали. Традиционната формула на тази фина, мека медицинска прах за зъбна и устна хигиена съчетава комбинация от 15 различни билки. Формулата е завещана от Guru Vagbhatta преди около 750 години в неговия текст Ashatang Sanghra. Ashatang Sanghra е една от книгите пионери за аюрведична медицина, използвана в практиката.
Добрата грижа за здравето на устата и зъбите е от ключово значение, особено ако вземем предвид важната им роля за доброто храносмилане. Прахта за зъби е фина, мека, с нежно действие, НЕ действа абразивно!! Според законите на Аюрведа, идеалното време за почистване на зъбите с прахта DASANAKANTI CHURNAM е сутрин, след ставане. Изключително икономична, стига за около 200 измивания на зъбите.
Според Аюрведа, зъбите се считат за петия елемент който поддържа и дава сила на тялото заедно с костите. Зъбите трябва да се пазят грижовно от киселина и от топлина.
Всяка от 15-те билки притежава безценна сила и лечебни свойства. Комбинацията обаче на всичките 15 е разработена в съответствие с всички елементи в устната кухина. Здравето на зъбите е зависимо и от други фактори в устната кухина като венците, устната лигавица, жлезите, а също и сливиците. Съвършеното съчетание на 15-те билки в уникалната прах за зъби DASANAKANTI CHURNAM действа на всички елементи. Съдържанието на прахта е следното:
1. Arimedas twak (сладка акация, или Acasia Farnеsiana) има способността да спира кървенето на венците, действа и като антисептик. За децата е много полезна при проблеми със сливиците, кашлица и раздразнено гърло.
2. Yasti – (Сладък корен, женско биле Glycerrhiza glabra) Чисти зъбната плака и възпрепятства образуването на кариес. В народната медицина билката се предписва като адренален тоник, възстановяващ енергетичните нива след периоди на стрес и изтощение. Отхрачващо, регенеративно, противовъзпалително и омекчаващо действие. Сладкият корен облекчава кашлицата, има доказано противоязвено действие. Ускорява епителизацията на кожни рани.
3. Darvi (Берберин-Berbaris Aristata) е разновидност на куркумата използвана като противовъзпалитлно средство. Предпазва венците и ги поддържа здрави. Има също така и мощно антивирусно и антибактериално действие.
4. Khadirasara (кора от акация – Acacia Catechu) Има силно противовъзппалително, антимикробно, антисептично, стягащо и успокояващо действие. Спира кървенето на венците, почиства прецизно устата и предотвратява появата на лош дъх. Използва се и за лечение на рани, за стомашни проблеми.
5. Gairika (червена охра) – вид минерал, който има свойството да успокои и балансира действието на всички билки, които са в комбинация в ‘DASANAKANTI CHURNAM’. Минералът прави ‘DASANAKANTI CHURNAM безопасно и ефективно медицинско средство
6. Maricha-(черен пипер – Piper Nigram) Успокоява болката ако има активни зъбни проблеми, има затоплящо и успокояващо действие. Засилва сетивата, понижава киселинността.
7. Krishana (Индийски дълъг пипер – piper longam) Известен е със способността си да повишава свойствата на другите билки, с които е в комбинация. Подобрява храносмилането, успешно се използва при кашлица, астма, проблеми с бронхите. Високо ценена билка, която присъства почти навсякъде в аюрведичната медицина.
8. Jatikosa (mace – кора от индийско орехче) Дървото Myristica Fragrans е единственото което дава две подправки – индийскоро орехче, както го познаваме, и обвивката му. Тя се приема за по-ценен и рядък продукт. Отличава се с по-фин и мек вкус
9. Jatiphala (Индийско орехче – Myristica Fragrans) Помага да се намали болката както и възпалителните процеси.
10. Kaunti (Corchorus trilocularis, wild jute) Растение с много имена. Познато е още като “египетски спанак”. Прочут с лечебните си свойства.
11. Lavanga (карамфил – clove) Маслото от карамфил е най-доброто лекарство против зъбобол. То унищожава всички бактерии в устата и11 придава уникално чувство за свежест и чистота. Подходящ е при чувствителни зъби. Включването му в комбинацията с билки, я прави чудесна за децата.
12. Ela (кардамом – Elettaria Cardamomum). Кардамома има пикантен вкус и охлаждащо действие. Чудесен е за облекчаване на болката,зарастване на рани и правилно храносмилане.
13. Twak (канела – Cinamonum zeylonicum) премахва лошия дъх и заздравява венците. Премахва евентуалните позиви за повръщане рано сутрин (и от бременни)
14. Karpura (камфорово дърво) Натуралният камфор е чудесен лек при пиорея. Също облекчава много ефективно зъбобола и е много подходящ за хора с чувствителни зъби. Явява се натурален консервант за цялата формула.
15. Himambusara (rose water – розова вода) – Многобройни са полезните свойства на розовата вода, тя има антибактериални, успокояващи, лечебни, регенериращи и антисептични свойства. Богата е на флавоноиди и витамини A, C, D, E и B3.Балансира сместа от билки. Регенерира кожата. Това е тоник за устната лигавица, който възстановява цветът и красотата на здравата устна кухина. Известно е, че има антисептични свойства и е активна срещу стафилококови и стрептококови инфекции. Използва се при възпалено гърло, рани, заболявания на устата, кървящи венци.
Цялостната комбинация от билки прави ‘DASANAKANTI CHURNAM’ най-доброто решение за почти всички проблеми със зъбите, венците, устата, гърлото и езика: кожни проблеми, ранички, язви, афти, херпес, кариес, зъбен камък и плака, зъбобол, кървене на венците, чувствителни и болящи зъби, инфекции и т.н. Достига и до най-трудно достъпните места в устата. Може да се използва с четка, да се масажират венците с пръст, заедно с друга паста за зъби, или самостоятелно. Колкото по-дълго задържате прахта в устата – толкова по-добре. Силна превантивна грижа за укрепване здравето на устата и зъбите Със сигурност ежедневната употреба на тази древна рецепта ще ви помогне за по-качествен и здрав живот. Най-доброто решение за искрящо здраве, чистота и красота на зъбите. Изцяло природна формула. Без флуор, без химикали. Подходяща е за всички възрасти, включително много добра за деца, за бременни и кърмачки.
Можете да вземете прахта на специална Коледна цена от ТУК.
Благодаря ви, че споделяте тази статия чрез бутончетата отдолу. Нека стигне до повече хора, които имат нужда от нея!
Lili
16 декември, 2013 at 13:47Здравейте!След като прочетох статията Ви за ползата от куркумата вече месец я използвам заедно с кориандъра в малко топла вода, като аз и съпругът ми имаме значително подобрение на здравето.Молбата ми е да публикувате когато имате възможност текст за лечебните свойства и на другите билки от аюрведа и възможностите им за съчетание една с друга, както и противоположни и невъзможни комбинации, за да не се постига обратен ефект. Поздрави още веднъж за чудесните статии!
Martina Ivanova
16 декември, 2013 at 15:39Радвам се много, че сте пристъпили към действие и сте се убедили в силата на природата. В този конкретен материал има описани също доста билки и подправки. Ще продължим да споделяме знания и опит.
Ива
16 декември, 2013 at 16:05Здравей Лили, би ли дала повече информация как прилагате тези билки, и какво точно ви подобри в здравето. Интересувам се от алтернативни метози. Предварително благодаря 🙂
lubomira
18 декември, 2013 at 17:24Днес си получих прахчето, изпробвах го веднага! Невероятен вкус остваи и толкова за дълго! Много, много приятно е усещането.
Благодаря и поздрави!
Зъболекар
12 март, 2015 at 22:41Аз съм стоматолог и в практиката си препоръчвам на моите пациенти този продукт.
KOKO
6 май, 2015 at 12:07Здравейте, пполучих си опаковката. И следва въпросът- Как се използва?
Антон
11 декември, 2015 at 13:16Много добра рецепта за здрави зъби